ANDRIJA GERIĆ: NOVA PROFESIJA NAKON BOGATE IGRAČKE KARIJERE
Andrija Gerić danas se bavi poslom koji ga ispunjava. I prilično je zauzet. Sastali smo se oko 21 h, kada je završio radionicu sa učenicima jedne privatne škole u Novom Sadu.
Razgovor sa njim na temu sporta počela sam pitanjem: Koliko često igra odbojku u novije vreme?
“Jednostavno sam presekao i otišao iz odbojke. Retko uzimam loptu i ne gledam snimke” -kaže moj gost i dodaje da mu je dečački san bio da igra u Italiji.
Priča mojih prijatelja sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja koji su bili vrhunski sportisti, svodi se na sledeće: ili postaju treneri, ili se skoro pa nikada ne vraćaju na stare staze. Sredine nema.
Tako je moj sugrađanin odlučio da smeč i servis s odbojkaškog, preseli na teniski teren i radi sa mladim teniserima, ostalim sportistima kao i igračima koji su na zalasku karijere, ali -verbalno. Njegova uloga danas je da mentalnim koučingom olakša i jednima i drugima.
JA PODEŠAVAM NJIHOV NAČIN RAZMIŠLJANJA RAZGOVOROM I MOTIVACIONIM PRISTUPOM. UZIMAM U OBZIR PROTIVNIKA, TIP PODLOGE, VREMENSKU ZONU …
Složili smo se da su to zapravo spoljni faktori koji nisu dovoljni za uspeh.
A, šta je sa unutrašnjim?
Znam da su oni bitniji, što moj gost i potvrđuje. Njegov mentalni trening koncipiran je da svako radi na svom „putu“ gde prečice ne postoje. Kako kaže, nema gotovih rešenja.
Čitajući knjige na temu psihologije često se susrećemo sa činjenicom da niko umesto nas samih ne može da utiče na naša razmišljanja, uverenja, blokade. Dok sami ne shvatimo šta je najbolje za nas, napretka NEMA.
Za to je neophodno VREME.
O TENISU
Pričajući na temu mentalnog treninga u tenisu, konstatujemo da je uloga roditelja ogromna. Oni treba da budu uključeni ali ne “preuključeni”, kako Andrija kaže. Roditelji treba da budu roditelji.
Specifičnost belog sporta je ta da deca relativno rano ulaze u trenažni proces. Kao teniski trener, a usled sve manje uključenosti dece u sport, u našem porodičnom Klubu prilagodili smo programe za decu od 3 i po godine naviše. Ne iz razloga da bi svako trebao biti svetski broj 1,2, ili 5 već, činjenice da roditelji sve manje vremena provode sa decom.
Zaključujemo da veliki broj dece NEMA DETINJSTVO. Ulaganja su velika, očekivanja još veća. Tu nastupa Andrija i pokušava da napravi balans. I, verujem da nije lako jer pored tehnike, taktike i fizičke spremnosti za koju smo zaduženi mi kao treneri, mora postojati osoba koja će sportistu „podići“ kada treba.
On igrače ohrabruje da uzmu u obzir stvari i sutuacije na koje imaju uticaj. Prisetili smo se priče Novaka Đokovića koji skandiranje imena protivnika na jednom velikom turniru okreće u svoju korist.
Sa igračima razgovaram na temu kako da samopouzdanje bude problem protivnika, nastavlja Andrija.
Vratili smo se na njegovu igračku karijeru koja je mojoj ali i starijim generacijama ostala interesantna, nostalgična.
SAV SAM SE NAJEŽIO KADA JE U SIDNEJU INTONIRANA HIMNA NAŠE ZEMLJE
Svima u reprezentaciji bila je velika čast da igramo za svoju zemlju. Bio je to lep period, stekao sam lepa prijateljstva ali kako kaže: SVE JE OSTALO U PROŠLOSTI.
Da se snovi ostvaruju Andrija je potvrdio sećanjima na Olimpijske igre 1992. godine kada je sa drugarom pored mora jeo čips i gledao odbojku. Na sledećoj Olimpijadi, već je bio u dresu reprezentacije u Atlanti.
Na rituale je, kaže, obraćao veliku pažnju- vreme kada ide na spavanje, kojom nogom kroči na teren, način obuvanja čarape. Smejemo se.
Zaista je bilo zadovoljstvo napisati još jednu sportsku priču i zajedno sa Andrijom prisetiti se detinjstva i novosadske Vojvodine čije sam utakmice rado posećivala 🙂
Foto: Privatna arhiva
DUŠAN DOMOVIĆ BULUT: DOVOLJNA MI JE PRILIKA DA POKAŽEM KOLIKO MOGU
Na pitanje o uslovima s početka karijere kaže da je sve super izgledalo -nisu imali mnogo briga, cilj je bio da se ekipa zabavi i igra basket. “Roditelji su puštali da radim sta hoću i sam učim iz svojih grešaka, iskustva i pobeda, pa mislim da je to veoma doprinelo mom karakteru“- nastavlja.
“BIO SAM AMBICIOZAN”
Godina koja je definitivno bila okosnica njegove igračke karijere bila je 2012-ta. Kaže da nije očekivao titulu svetskog prvaka ali bio je ambiciozan. S pshiloškog aspekta, davno je naučio da treba biti i uživati u sadašnjosti i ne obazirati se mnogo na stvari koje ne možes sam da kontrolišeš – a to su prošlost i budućnost.
BIG3 LIGA
Pre dve godine, Ice Cube osnovao je BIG3 Ligu u street basketu. Takmiči se 12 ekipa, čiji članovi ne mogu imati manje od 27 godina. Pitam Dušana, šta za njega lično znači to što je izabran na draftu kao 24. pik treće runde?
– Veoma sam ponosan. Kao i sve do sada u životu, smatram da mi je dovoljna samo prilika da pokažem šta mogu. Najvažnije je da ću dobiti tu priliku, broj na draftu nije toliko značajan – ali svakako bi bilo bolje da sam 1 pik, zar ne?
SLOBODNO VREME I RITUALI
Biti profesionalni sportista podrazumeva odricanja, mnoštvo putovanja, odvajanje od bližnjih. Gde nalaziš mirnu luku u kojoj možeš da se opustiš?
– U dugogodišnjoj devojci Jani i bliskim prijateljima. Često se okupljamo i družimo – to najviše volim da radim. Na putovanjima je takođe zanimljivo, imam dosta vremena koje provodim sam, pa slušanje muzike, knjige, serije i filmovi ispunjavaju svo to vreme.
Možemo li reći reč-dve o tvojoj ishrani i ritualima koje praktikuješ pre izlaska na teren?
– Pazim šta jedem i volim da se hranim zdravo, ali ne idem u ekstrem merenja grama i kalorija, ozbiljne suplementacije i ostalih stvari. Slušam svoje telo , šta mi leži taj dan…
Deveti jun 2017. godine ostaće upamćen u istoriji sporta kao datum kada je Olimpijski Komitet doneo odluku da Basket 3×3 bude uvršten u program Igara 2020 u Tokiju. Dušan je mišljenja da je ova odluka sigurno afirmisala sport, jer većina sportista živi za olimpijadu.
ISKRENO SMATRAM DA JE OVAJ SPORT MNOGO VIŠE OD SAME BORBE ZA OLIMPIJSKU MEDALJU-ON JE ULIČNA SUBKULTURA
NS ULTRA CHALLENGER
Novi Sad će ovog meseca biti domaćin Ultra Challenger-a. Šta pripremate za novosadsku publiku?
– Spektakl. Pored 2 najbolje ekipe sveta koje dolaze iz NS, dolaze nam najbolje američke ekipe, prvaci sveta u 23 iz Rusije i dosta atraktivnih ekipa iz Srbije, Švajcarske, Indije .
ŠTA DALJE…?
Za kraj ali nikako manje važno pitanje je organizacija trening kampova. Činjenica je da će mladi sportisti zaista imati priliku da uče od najboljeg. Planiraš li da se po okončanju profi karijere baviš trenerskim poslom?
– Bulut hoops je organizacija koja se bavi prenosom znanja i metodom treniranja. Za sada, zbog vremenskog ograničenja pravimo kampove koji traju par dana. Kada završim sa karijerom sigurno ću nastaviti da budem u sportu – gde želim da se ostvarim i na poslovnom planu.
Foto:Privatna arhiva
KAKO ORGANIZOVATI SPORTSKI DOGAĐAJ?
Bogata istorija organizacije sportskih događaja datira iz vremena Antičke Grčke i Rima. Ratovi su se prekidali tokom trajanja Olimpijskih igara i to je dalo posebnu notu, ne samom događaju već i sportu kao vidu pokazivanja fizičke spremnosti i snage ratnika.
Setimo se na primer gladijatora koji su uživali neverovatnu popularnost među vlastelom ali i “običnim” narodom. Atletski građeni, odličnih fizičkih predispozicija i snage, sportisti onog vremena, hteli to ili ne, postali su deo istorije.
Od tadašnjeg vremena pa do danas, nije se mnogo toga promenilo u smislu gradnje velikih stadiona-arena. Najveći objekat u vreme Rima bio je Koloseum u Rimu (kapaciteta oko 50.000 gledalaca), posle njega El Džem u Tunisu (35.000 gledalaca).
Danas je to Stadion Rungrado May Day u Pjongjangu u Južnoj Koreji koji broj čak 150.000 slobodnih mesta
Međutim, mesto održavanja sportskog događaja nije jedino na šta treba obratiti pažnju tokom organizacije. Ono mora imati standarde koji vama trebaju, broj sedišta za sve posmatrače, čistoću objekata ne treba posebno naglašavati jer se ona podrazumeva.
PRIPREMA DOGAĐAJA
Na samom početku , neophodno je utvrditi zašto određeni događaj treba održati-šta time želimo postići, kome on donosi dobit, ima li koristi za politiku, kulturu, sport, život oko nas… ?
Ukoliko događaj ima tradiciju, priprema sledeće manifestacije počinje dan nakon prethodne. U nastavku teksta sledi nekoliko smernica koje mi koristimo za organizaciju Teniskog turnira koji se svake godine održava u Novom Sadu.
Na prvom mestu postavite sebi pitanje: Ko je ciljna grupa koja posećuje odnosno učestvuje na manifestaciji? U skladu sa tim, uskladite vaše marketinške aktivnosti. Raspitajte se koja mesta posećuju potencijalni posetioci i učesnici manifestacije, postoje li radio stanice koje imaju program namenjen vašoj publici, emisije koje gledaju… Naspram toga, odaberite i kanal komunikacije. Budžet za marketing ne mora biti velik, ali mora biti dobro isplaniran. Reklame na društvenim mrežama su ok, ali razmišljajte da ostvarite saradnju sa nekim grupama čiji su članovi vaša ciljna grupa.
Pratite Konkurse državnih institucija. Ovi vidovi finansiranja su dobri jer kvalitetan događaj koji okuplja veliki broj ljudi zaslužuje da ga podrži lokalna samouprava, ministarstvo, različiti fondovi… Ukoliko ne znate da popunite obrazac projekta, postoje agencije koje to rade. Po dobijanju sredstava, njihovi vlasnici uzimaju proviziju od oko 10%.
Dobar fotograf zlata vredi jer ćete u svojim promotivnim aktivnostima ali i komunikaciji sa potencijalnim sponzorima koristiti slike visokog kvaliteta i rezolucije. One su svedok onog u čega ste ulagali i šta vam može doneti novac.
SPONZORSTVA
Sponzori su jako važan segment priče jer njihovim učešćem u organizaciji smanjujete vaše troškove. Morate voditi računa da ih na vreme kontaktirate jer većina kompanija budžet za sledeću godinu planira dosta ranije. Direktori marketinga su osobe zadužene za sponzorstva i donacije koje odobrava direktor. Nemojte ih pritiskati, već im dajte dovoljno vremena da odgovore na upit. Bilo bi dobro da jedna od osoba iz tima bude zadužena za komunikaciju sa sponzorima odnosno marketing.
Medijsko sponzorstvo može da vas poštedi sume odvojene za promotivne aktivnosti. Upoznajte se sa novinarima koje prate oblast u kojoj organizujete događaj. Sportski novinari dobru priču mogu da provuku kroz emisije ali i izveštavanje sa terena. Press clipping treba da čuvate u nekom od vaših registratora.
Sponzorstvo može biti i u naturi. Kompanije mogu pokloniti knjige, opremu, korpe svojih proizvoda. I to je jako dobro jer povećavate nagradni fond. A, ima li neko ko ne želi da dobije poklon vaučere za kratko putovanje, masažu ili nešto treće uz pehar ili medalju?
NA KOJI NAČIN ZADRŽATI UČESNIKE?
Najvažnija stvar celog procesa je voditi računa o učesnicima ukoliko želimo da ih vidimo i naredne godine. Srdačnost, razmena korisnih informacija, čestitanje rođendana, prijateljstvo na Fejsbuku ili srce na Instagramu stvaraju bliskost sa ljudima. Krenimo od sebe.
Ceo posao možemo baciti u vodu ukoliko imamo sponzore, odobrena sredstva za projekat a učesnika-nigde. Pošaljite im fotografije sa manifestacije, zahvalite im na učešću. Poruka preko vibera nije neki posao, a puno znači. Pored učesnika, publika je neko koga treba animirati da bude deo događaja.
Na teniskom turniru koje organizujemo moja porodica i ja već 10 godina uradili smo sve navedeno. Podrška Grada Novog Sada- Gradske uprave za sport i omladinu puno nam znači.
Važno je da znate da sredstva moraju biti opravdana. S druge strane, sa poslovnim parnerima imamo izgrađen prijateljski odnos i to lepo funkcioniše.
Važno je znati da je organizacija sportskih događaja zaslužuje planiranje. Bilo da okuplja veliki ili mali broj ljudi, potrudite se da unapred pripremite plan delovanja i za svaki slučaj Varijantu B. Jer, okolnosti se menjaju iz dana u dan, pa ne treba dozvoliti da one utiču na relizaciju nečega što je već gotova stvar.
Foto:Pixabay
KOME IDE 426 MILIONA DOLARA I GDE JE TU SRPSKI BEJZBOL?
Zahvaljujući jednom Srbinu iz Amerike, momci poreklom s ovih prostora u mogućnosti su da predstavljaju Srbiju na takmičenjima. I to će u budućem periodu dati snagu našoj ekipi imajući u vidu tamošnje uslove i trenere sa kojima rade
Pre nekoliko dana, u svetu je odjeknula vest da je bejzbol igrač Majk Traut postigao dogovor sa čelnicima kluba LA Angels o njegovom angažmanu narednih 12 godina. U prvi mah, bilo mi je čudno da je Ugovor potpisan za neverovatno dug period karijere jednog sportiste. Ali, u bejzbolu to tako ide. Igrao, ili ne, potpisniku sledi dogovoreni honorar pa makar odmarao kod kuće. Pored košarke i američkog fudbala, bejzbol je treći najpopularniji sport u Americi i broj 1 u Japanu.
U cilju upoznavanja sa ovim sportom, zovem Dušana Milovanovića, generalnog sekretara Bejzbol kluba Vojvodina iz Novog Sada. Razgovaramo o pičerima, kečerima, klozerima, fazama napada i odbrane.
Cifra od 426 miliona dolara je motivišuća sama po sebi ali i najveća u istoriji sporta. Trenutno. Moj sagovornik kaže da zarade bejzbol igrača rastu, tako da neće biti iznenađenja ukoliko neko i pretekne Majka.
Listamo spisak 20 najplaćenijih sportista na svetu, Dušan mi pokazuje statistiku.
Top 20 najplaćenijih sportista: 3 košarkaša, 1 bokser i 16 bejzbol igrača
Najveći broj igrača američke lige su pičeri prevedeno na srpski bacači, odnosno glavni odbrambeni igrači koji čine skoro polovinu ekipe. I mora ih biti toliko zbog velikog broja bacanja tokom utakmice.
KO JE MAJK TRAUT?
Majk Traut rođen je 1991. godine u Vajnlendu, američka država Nju Džersi. Pored bejzbola, trenirao je i košarku. Otac mu je bio bejzbol igrač, nastupao je u Delaveru i Minesoti. Tvrdio je da je njegov sin najspremniji sportista svojih godina.
Danas igra za Anđele na poziciji centra a dobio je nadimak Milvil Meteor zbog izuzetne fizičke snage koju poseduje. Ispostavilo se da je otac bio potpuno u pravu. U klubu iz Los Anđelesa angažovan je od 2009. godine. U 7 navrata bio je proglašen najboljim igračem Lige i sada zarađuje 36 miliona dolara godišnje.
Pitam Dušana, šta je važno za jednog udarača? Kaže, dva segmenta: snaga i pokretljivost trupa. Pored toga, neosporna je tehnika koja može da nadomesti nedostatak snage kod igrača.
SRPSKI BEJZBOL
Bejzbol klub Vojvodina i pored svog truda, još uvek nema teren za igru. A to je preduslov koji bi donekle garantovao adekvatan trenažni proces ovdašnjih sportista.
Srbija ima reprezentativce u bejzbolu koji nas predstavljaju na takmičenjima i veliki deo tima čine novosađani. Bili su u Americi i trenirali sa tamošnjim igračima, Dušan kaže da im to iskustvo puno znači.
Zahvaljujući jednom Srbinu iz Amerike, momci poreklom s ovih prostora u mogućnosti su da predstavljaju Srbiju na takmičenjima. I to će u budućem periodu dati snagu našoj ekipi imajući u vidu tamošnje uslove i trenere sa kojima rade.
U periodu od 01- do 07. jula očekuje ih Evropsko prvenstvo u Blagoevgradu, Bugarska. S vetrom u leđa, i malo sreće tehnički bi mogli da nas predstavljaju na Olimpijskim igrama u Tokiju.
Foto: Pixabay, FB / Mike Trout, FB / Bejzbol Savez Srbije
DOBAR, BOLJI, ĐOKOV1Ć
Novak Đoković nije samo srpski brend-On je sinonim za najboljeg sportistu kojeg je ova zemlja ikada imala. Čovek lepih manira, izuzetne snage, samodiscipline i mudrosti. I, još nešto: skromnost mu je vrlina
VEĆ U SEDMOJ GODINI IMAO JE VIZIJU
I upravo ta vizija dovela ga je do cilja. Ostvario ju je. Mnogo stvari treba da se poklopi da biste bili Broj 1. Još više da na toj poziciji ostanete duže vremena, statistički podatak je 235 nedelja. Za sada.
„Sanjao sam da postanem prvi na svetu. I sanjao sam Vimbldon. U dva dana snovi su postali stvarnost”.
Kako sam kaže, veliku zaslugu imala je Jelena Genčić-teniski trener ali i više od toga. Činjenica je da veliki uticaj na sportistu ima trener. Način na koji nas trener usmerava i vrednosti koje promoviše mogli bi biti neki vid zvezde vodilje kroz trenažni proces. Da bavljenje sportom ume da bude izuzetno teško, nekada dosadno, mogu posvedočiti svi oni koji su nekada u detinjstvu trenirali.
Pokušavam da odgonetnem, koliki je procenat onih koji postanu profesionalni sportisti?
DA LI ZNATE?
Novak je postao prvi teniser u istoriji kome je pošlo za rukom da osvoji sedam titula na Australijen Openu;
Novak je postao prvi teniser u istoriji kome je pošlo za rukom da osvoji svih devet Masters turnira, tzv. Zlatni Masters, pobedom nad Rodžerom Federerom rezultatom 6:4, 6:4 u velikom finalu „Western & Southern Open“-a;
Sa 15 osvojenih gren slem trofeja Novak se pridružio „klubu“ koji čine Federer (20) i Nadal (17);
Pobedom u finalu Sinsinatija Novak je osvojio 70. titulu u karijeri i postao tek sedmi igrač u Open Eri koji je došao do ove cifre;
Novak je postao prvi teniser u istoriji koji je u jednoj sezoni (u singlu) dobio 30 mečeva protiv igrača iz Top 10…
Fondacija Novak Đoković fokusira se na rani razvoj dece i na predškolsko obrazovanje.
TENIS-IZ MOG UGLA
Otac mi je bio šampion stare Jugoslavije u tenisu, u konkurenciji dublova. Ovim sportom bavio se do poslednjeg dana, uključujući i njega. Nakon takmičarske karijere, ostao je u teniskim vodama kao trener. Kao i svaki roditelj, cilj mu je bio da znanje i umeće prenese na generacije koje dolaze.
Tako smo se moja sestra i ja, nimalo slučajno zainteresovale za beli sport-trenirale ga, išle na turnire i od pre više 15 godina postale teniski treneri.
Danas, imamo registrovani Klub koji nosi očevo ime. Da ne kažem, ono nam daje input da moramo biti dobre u poslu kojim se bavimo. Imamo sve nephodne licence i uživamo u trenerskom radu sa decom. Dobrobiti bavljenja bilo kojim sportom tokom života su mnogostruke-od zdravstvenog aspekta, do intelektualnog, estetskog itd.
Posvećenost sportskim obavezama, unapređenje kognitivnih i konativnih sposobnosti su presudne. Dosta nas nije pristalo na “žrtvu” zarad sportske karijere.
Međutim, Novak Đoković je druga priča. I zato je jedan.
Foto: Australian Open, TheBlog
KARDIO TENIS: 3 U 1
Tenis, kao jedan od najpopularnijih sportova današnjice, pre nekoliko godina “dobio” je modifikaciju nazvanu Kardio tenis. Samo ime novog vida rekreacije govori da je reč o intenzivnom kardio programu koji podrazumeva 3 faze treninga: zagrevanje, kardio deo i relaksaciju. Cardio Tennis America je organizacija koja ga promoviše širom sveta
Program se realizuje u više od 30 zemalja sveta, među kojima je i Srbija. Neki od ciljeva su: smanjenje telesne mase, bolja fizička kondicija i učenje teniske igre kroz vid zabave. Za Kardio tenis nije potrebno predznanje. U dogovoru sa trenerom, prvih nekoliko časova jeste posvećeno tehničkom delu učenja osnovnih udaraca ali to nije prioritet. Iz tog razloga, koriste se lakše lopte.
Sledeća odlika tiče se kontrole intenziteta treninga u pravcu merenja opterećenja. Naime, svaki učesnik koristi pedometar i merač broja srčanih otkucaja. S vremena na vreme, trener daje znak za analizu dobijenih podataka. Cilj je ostati u zoni opterećenja koja odgovara zdravstvenom statusu pojedinca.
Muzika je neizostavni deo treninga koji diktira tempo. Pažljivo je odabrana od strane vlasnika licence Cardio Tennis America.
Ono što je izuzetno važno je da program uključuje angažovanje svih učesnika treninga istovremeno. Bude tu dobra zabava, uz muziku.
Mornarske lestve, vijače i čunjevi samo su neki od rekvizita koji se koriste za “otežavanje” treninga.
Jedna od promoterki Cardio Tennis America je bivša ruska teniserka Ana Kurnjikova.
Od proleća 2019. godine, časovi Kardio tenisa biće organizovani i u Novom Sadu.
Foto:Cardio Tennis America
KO JE NITTO?
Japanska kompanija koja ove godine slavi vek postojanja-Nitto, generalni je sponzor ATP Finala koji je počeo 11. novembra u Londonu
Industrijski gigant koji se bavi inovacijama i razvojem tehnologija smatra da je upravo Masters u Londonu sportski događaj koji bi mogao da definiše njihov sinonim za uspeh.
Kako navodi Hideo Takasaki, CEO kompanije, njihov cilj je zapravo smanjenje štetnog uticaja čoveka na okruženje, ujedno i redukovanje troškova kompanija u svetu.
GREEN, CLEAN, AND FINE
Prateći razvoj Kine, Indije i Brazila, kompanija je svoje poslovanje zasnovala na rešavanju problema upravo u najrazvijenijim ekonomijama sveta.
Učesnici turnira u Londonu su :Novak Đoković, Rodžer Federer, Aleksandar Zverev, Kevin Andreson, kei Nišikori, Dominik Tim, Džon Izner i Marin Ćilić.
Kompanija će biti sponzor Mastersa do 2020. godine.
Foto: ATP Tour
5 NOVIH NAČINA VEŽBANJA
Poslednjih godina, svedoci smo neprikosnovene primene informacionih tehnologija u sportu. Brz tempo života, brzo donošenje odluka, “brz” stres i brzo vežbanje- to je otprilike formula funkcionisanja vremena u kojem živimo
Istinski zaljubljenici u sport i ljudi svesni važnosti održavanja tela zdravim, beg od užurbanog života nalaze u vremenu posvećenom sportu i rekreaciji. S tim u vezi, poznat je osećaj zadovoljstva nakon bavljenja fizičkim aktivnostima. Endorfin i seratonin, popularno nazvani “hormoni zadovoljstva”, odnosno neurotransmiteri zaslužni su za to.
Pametni telefoni polako ali sigurno postali su čovekovi partneri i tokom rekreacije. Uz adekvatnu aplikaciju, stigli su do pozicije virtuelnog asistenta. Proizvođači sportskih sprava i rekvizita, sve više koriste blagodeti novih tehnologija u sportu.
U nastavku teksta predstavljam nove metode treninga u kojima ulogu imaju i informacione tehnologije.
WATER WALKER & SPA
Moj lični favorit jer volim vodeno okruženje. U pitanju je traka za trčanje u vodenoj kapsuli. Uz blagu masažu s prednje strane i vodu koja smanjuje opterećenje zglobova izvrsna je sprava i za sve one koji se opravljaju od povreda. Trčanje, visoki i niski skip samo su neke od vežbi koje možemo raditi na Water Walker-u.
CLIMBSTATION
Volite penjanje a zamara vas relativno kratka deonica? Rešenje je u stanici za penjanje koja funkcioniše po principu težine tela vežbača i ritmu prenosa energije na traku. Čak 10 različitih programa i mogućnost da partnera ili prijatelja uključite u akciju, sasvim su solidni razlozi da krenete na rekreaciju. A kada sprava promeni nagib, deluje kao izazov.
Primećujem da sve više igraonica u Novom Sadu ima mini podlogu za sportsko penjanje. Zašto je to važno? Imajući u vidu da je penjanje oblik osnovnog ljudskog kretanja, ono predstavlja bazičnu aktivnost svakog čoveka.Evolutivno, ono nam je u genima. Odličan izbor za decu u razvoju.
CUBII
Jednom rečju, sprava za poneti. Jača četvoroglavi mišić buta, tzv.kvadriceps femoris, pogodna je dok sedite na poslu, kod kuće. Vežbate i držite sastanak, meni to baš odlično zvuči.
PILATES WHEEL
Za ljubitelje pilatesa i manje više statičkih vežbi. Mirniji tempo rekreacije, za jutro ili veče.
STEALTH CORE TRAINER
Cilj je da pokretima tela, koje je u ovom slučaju džojstik, uhvatite “tačku” na displeju. Sprava je korisna iz više razloga. Veoma važna prednost Stelt-a jeste angažovanje velikih grupa mišića-gornjih i donjih ekstremiteta i abdomena. Možete vežbati gde god poželite, važno je da je postavljen na čvrstu i ravnu podlogu. Kada imate cilj, što u ovom slučaju predstavlja hvatanje tačke, vreme brže prolazi i manje ste fokusirani na samu vežbu. Telo radi a misli su zauzete.
Zasigurno će spisak novih sprava i rekvizita iz godine u godinu biti sve duži, a iznedriće i neki novi sport.Jer, sve je na dohvat ruke samo treba dodati ono najvažnije a to je unutrašnji input odnosno volja za fizičkom aktivnošću kako bi priča mogla imati smisla.
Foto: Web stranice proizvođača
SPORT MILIONA
Tridesetak kilometara do svojevrsne oaze-okružene jezerima, „travom kao tepih“, sportskim duhom i dobrom hranom. Tako bih opisala Golf klub Centar u Žablju-opštini nadomak prelepe Tise između Novog Sada i Zrenjanina na samoj granici Bačke i Banata
“U neobaveznom razgovoru, igrači napominju da ono nije samo udarac ka
cilju, već i dobro pešačenje. Ima logike, naročito što se veličina terena meri
hektarima (45) te je neophodna i dobra kondicija”
Pre izvesnog vremena, na poziv organizatora prisustvovala sam “Žabalj Open” Turniru u golfu. Cilj je bio da produbim svoje znanje iz ovog sporta, igram golf i u lepoj atmosferi upoznam milje ljudi koji redovno dolaze ovde na rekreaciju.
Posmatravši kako idu od “rupe do rupe”, menjaju štapove, izvode vežbe koncentracije razmišljam:
“Dobro, ljudi vole golf, ali koliku ulogu igra volja da upališ auto i voziš od
Novog Sada do Žablja na trening od sat vremena?”
Nisu samo materijalna sredstva u pitanju, već ono najdragocenije –vreme. Zato golf i nije za svakoga. Za početak, Roberta – GCC instruktora, pitam da mi pojasni značenje gomile štapova koje nosi po terenu. Kaže da svaki štap ima svoj broj-niži broj štapa znači i manju udaljenost do rupe u koju gledamo da ubacimo lopticu.
“Pravilo je da maksimalni broj štapova u torbi ne prelazi 14, u suprotnom dobijaju se kazneni poeni”
Što se loptice tiče, njihova unutrašnja konstrukcija je tajna koju čuvaju proizvođači zbog neverovatne količine potencijalne energije.Težine su oko 50 grama i imaju između 350 i 500 udubljenja koja pomažu spin i na taj način generišu podizanje u vazduh. Više udubljenja-veći spin.
Kada smo kod spina, sličnost sa tenisom je očigledna. Radi se o Magnusovoj sili efekta (malo fizike)- ako lopta u letu ima istovremeno transplatorno kretanje i obrtanje oko jedne svoje ose, izazvaće se nejednaki aerodinamički uslovi u ravni u kojoj se vrši rotacija. Na delu lopte koji ima isti smer obrtanja sa smerom vazdušnih struja, nastaće zona niskog pritiska.Istovremeno, na drugom delu lopte koja se obrće, sukobljavajući se sa strujom vazduha, stvara se zona visokog pritiska. Posledica toga je nastanak aerodinamične sile koja skreće loptu u smeru visokog pritiska ka niskom. Tako imamo back-spin, top-spin, hook i slice.
Hvat u golfu naziva se grip a sama palica ima tri dela: grip, shaft, head. Opet sličnost sa tenisom. Što se grip-a tiče, Robert kaže da žene imaju svoj hvat- ten finger naravno, lakši je u odnosu na “muški” koji podrazumeva preplitanje prstiju i zove se interlock, odnosno vardon.
Pre svakog odlaska na čas ili rekreaciju trebalo bi proveriti kodeks oblačenja koji se mora ispoštovati-uglavnom su u pitanju majice sa kragnom, bermude, čarape i specijalne patike koje na đonu imaju krampone (od plastike su preporučljiviji).
KOLIKO KOŠTA ČAS?
Golf klub često organizuje tzv. Demo dan pa za sat vremena treba izdvojiti oko 1000 dinara. Postoji mogućnost pohađanja i Golf akademije ali o tome neki drugi put.
USLOVI ZA IZGRADNJU TERENA
I tenis i golf imaju dosta zajedničkih crta- specifičnu opremu, rekvizite, tehniku, jedno je sigurno a to je da za golf nema improvizacije-neophodan je veliki teren odnosno travnjak kojih u Srbiji ima malo.
Tako nam za golf teren treba sledeće:
- minimum 40-60 ha za teren od 9 rupa, (80-150 ha za teren od 18 rupa, sa pratećim objektima odnosno vikend naseljem);
- blago talasasta konfiguracija terena;
- “Energija reljefa” -teren u kombinaciji sa ravnicama, pogodan za pešačenje;
- prisustvo vode;najduža dimenzija terena trebalo bi da bude orijentisana Sever – Jug (da bi se, što je moguće više, izbegli slepi udarci prema izlazećem i zalazećem suncu);
- dobro drenirano zemljište;
- prisustvo visoke vegetacije, itd.
Ono što je novo je da će prema rečima čelnika opštine Žabalj i Turističke organizacije baš na ovom mestu biti izgrađeno još devet rupa za ljubitelje golfa. U tom smislu, nadam se da će porasti broj rekreativaca koji će vikendom dolaziti na čas ili dva dobrog oslobađanja kalorija i energije.
Foto: Privatna arhiva
LEJVER KUP-TURNIR PRESTIŽA
Nedavno je svet tenisa postao bogatiji za ekipno takmičenje koje nosi ime jednog od najuspešnijih tenisera belog sporta-Rodnija Roda Lejvera
Punih 7 godina, Rod je bio svetski broj 1 što mu definitivno daje za pravo da velika arena na Ozi Openu nosi njegovo ime, ali i takmičenje najboljih 6 tenisera iz Evrope i Sveta.
U dva navrata, osvojio je sva 4 Grand Slam-a tokom jedne godine..
Turnir je koncipiran na takmičenje 2 ekipe, 12 igrača, isto toliko mečeva. Teniseri dobijaju neverovatnau sumu od 250,000 dolara po učesniku. Naravno, to je “samo za angažovanje” u projektu.
” When you get the opportunity, you strike ” – Rod Laver
Prošle godine, Lejver Kup odigran je u Pragu, pa verujem da je srpska dijaspora koja živi u tom češkom gradu bila u mogućnosti da na vreme kupi kartu i prisustvuje ovom sportskom događaju.
KO JE JE “VLASNIK ” LAVER CUP-A?
Menadžmentska kompanija Rodžera Federera, team8, Brazilski biznismen i bivši Dejvis Kup reprezentativac Horhe Paulo Leman i teniski savez Australije su zajedno osnovali Lejver kup.
Imajući u vidu da se forma najvećeg ekipnog takmičenja u tenisu nedavno menjala, postavlja se pitanje:
Da li će teniski asovi ubuduće uopšte igrati na Davis Cupu? Takmičenju sa dugom istorijom, koja je od skora u vlasništvu fudbalera Žerara Pikea.
Pogledajte dobrodošlicu teniskim zvezdama u Čikagu:
Za Stari kontinent igrali su Srbin Novak Đoković, Švajcarac Rodžer Federer, Nemac Aleksander Zverev, Bugarin Grigor Dimitrov, Belgijanac David Gofan i Britanac Kajl Edmund. Predvodio ih je čuveni Bjorn Borg.
Na drugoj strani Tim sveta, koji je predvodio Amerikanac Džon Mekinro, igrali su Dijego Švarcman, Amerikanci Džon Izner, Fransoa Tijafo i Džek Sok, Južnoafrikanac Kevin Anderson i Australijanac Nik Kirjos.
Turnir je završen pobedom ekipe Europe.
Foto: Getty, Laver Cup